Є тьма варіантів з чим, і як літати, я поділюся власним досвідом:
Варіометр, або пищалка. Критично важлива річ, в повітрі під'йом або спуск відчуваються хибно. Це може бути як окремий пристрій (в тому числі і без екрану), так і телефон з бародатчиком. Вони є у всіх айфонах, в гуглпікселях і більшості дорожчих самсунгів.
Недолік телефона, як єдиного пристрою, в тому, що він може зависнути або розрядитись, з спеціалізованими варіометрами таке трапляється на порядок рідше. Мій вибір - мати варіометр, і телефон на кокпіті.
Kobo (на фото), електронні читалки, це ще один вид маршрутних комп'ютерів. До них під'єднується зовнішній варіо+жпс модуль Bluefly, ставиться покращена батарея, і з цим можна успішно літати, поставивши на вибір XCSoar або LK8000 аплікації. Модифікації робить Богдан Базюк в Києві, батарею покращити може Толік Лукащук.
Flymaster Vario LS (на фото) - простий і дешевий (~120EUR). Основний мінус, це пропрієтарний магнітний кабель, який краще не губити, і часом чистити контакти.
Skybean Skydrop, варік з жпс і блютусом за ~200EUR, пише трек, і може передавати дані на телефон
Софт на телефони:
LK8000 - open-source аплікація, що розвивається для Kobo/Android і існує у версії для iOS (через TestFlight або самостійно зібрана). Гарний термічний асистент, в решті доволі глючна на телефонах
XCSoar - майже LK8000, тільки трохи інакше. Мені термічний асистент в ній не подобається. Існує під Android i Kobo
XCTrack - найкраще, що є, але лише під Android. Від розробників XContest, з нативною підтримкою лайв-трекінгу, непоганими картами, і гнучким інтерфейсом. Більшість пілотів користуються нею. В платній версії є погода
Naviter Navigator - iOS і Android, так само пропонують платні опції з погодою, в безкоштовній є обмеження по маршрутних точках, але більшість шарів, таких, як карта терміків - працюють. Для мене вона поки виглядає сирою.
FlySkyHy - пристанище iOS користувачів. Потужна, але платна. Одразу бажано докупити XC Package з термічним асистентом.
Comments